5 راه برای افزایش وزن بدون مکمل

ساده ترین کاری که بسیار رضایت بخش است و در این دنیا وجود دارد “افزایش وزن” است. افزایش وزن ساده ترین کاری است که یک فرد می تواند انجام دهد. بله ، این شامل تلاش هایی است اما این تلاش ها آنقدر رضایت بخش هستند که هیچ کس نمی تواند در برابر افزایش وزن مقاومت کند. اما برخی از افراد آنقدر خوش شانس نیستند.

علیرغم اینکه آنها زیاد غذا می خورند، اما همچنان لاغر هستند. افراد لاغر اغلب سوژه شوخی دیگران می شوند. آنها به دیگران بی اعتنایی می کنند و اغلب نام هایی مانند چوب لباسی، چوب کبریت، اسکلت و غیره به آنها می دهند.

افراد لاغر غالباً از اعتماد به نفس پایینی برخوردارند زیرا از مدت ها قبل با خجالت و تحقیر روبرو بوده اند. آنها خودشان توانایی های خود را تضعیف می کنند فقط به این دلیل که تصور نمی شود که توسط همسالان خود توانایی دارند.

حفظ وزن مناسب سخت ترین کار امروز است. برخی افراد مایل به کاهش وزن هستند و برخی دیگر مایل به افزایش وزن هستند تا بتوانند در محدوده های تعیین شده توسط جامعه برای توصیف یک بدن کامل قرار بگیرند.

راههای زیادی برای افزایش وزن همراه با رژیم غذایی حاوی کالری و کربوهیدرات وجود دارد. روش های زیر در مورد افزایش وزن بسیار مواثر است:-

درست قبل از خواب مقداری میان وعده سالم بخورید.

خوردن یک وعده سالم درست قبل از خواب وقتی که می خواهید وزن خود را افزایش دهید به درستی کار می کند. بسیاری از فعالیت ها در هنگام خواب شدید در بدن شما انجام می شود، مانند ترمیم، بهبود و تولید. مصرف میان وعده سالم درست قبل از خواب، تامین مواد مغذی تازه ای را که به عنوان انرژی در بدن در دسترس هستند، تضمین می کند. یک رژیم غذایی مناسب برای افزایش وزن می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که در وعده صبحانه ناهار و شام چه چیزی مصرف کنید.

این زمان مانند ساعت شلوغی برای ساختن ماهیچه ها و بافت های بدون چربی است. یک میان وعده سالم که شما را پر نمی کند می تواند یک کاسه سالاد ماکارونی تهیه شده با 100٪ ماکارونی غلات کامل (بدون گلوتن یا گندم) ، سبزیجات خرد شده تهیه شده با روغن زیتون بکر و پروتئین بدون چربی باشد.

مطلوب ترین آن سینه مرغ است اما لوبیا یا پنیر خرد شده ارگانیک نیز می توانند این کار را انجام دهند.

ورزش برای افزایش وزن

مردم تصور می کنند که ورزش فقط می تواند به کاهش وزن کمک کند، اما این فقط یک دروغ است. ترکیب رژیم غذایی مناسب با ورزش باعث می شود شما سالم و جذاب به نظر برسید. فقط افزایش مصرف روزانه غذای شما فقط تا حدی مواثر خواهد بود، ورزش به استفاده غذای مصرفی در توده عضلانی کمک می کند که به ساختن بدن خوب و سالم کمک می کند. در زیر برخی از تمریناتی که به شما در افزایش وزن مناسب کمک می کند ذکر شده است:

شنا سوئدی-این بهترین تمرین است که نیازی به وزنه و هیچ چیز ندارد و می تواند به راحتی در خانه انجام شود. این تمرین برای افزایش وزن در قسمت بالای بدن بهتر است، هنگامی که ماهیچه های بزرگتر روی آن کار می کنند بهترین کار را می کند. در حالت تخته بلند شروع کنید و دستان خود را مستقیماً زیر شانه های خود روی زمین قرار دهید. حالا انگشتان پای خود را روی زمین بکشید. شکم خود را سفت کرده و پشت خود را صاف کنید تا تمام بدن صاف و خنثی باشد. بدن خود را پایین بیاورید و به خاطر داشته باشید که بدن شما از سر تا پا در یک خط مستقیم قرار دارد. حالا تیغه های شانه خود را به سمت پایین و عقب بکشید و آرنج های خود را بسیار نزدیک بدن خود نگه دارید. هنگام عقب راندن به حالت اولیه ، هسته خود را درگیر کرده و بازدم را انجام دهید

شنابله! شما درست خوانده اید، شنا یکی از این ورزش ها است که نه تنها به کاهش وزن کمک می کند بلکه در هنگام افزایش وزن نیز بسیار مواثر است. وقتی این تمرین قلبی عروقی با پشتکار انجام شود، اشتهای فرد تشدید می شود. در نتیجه، فرد غذای بیشتری می خورد و باعث افزایش وزن می شود.

یوگا برای افزایش وزن

یوگا روی الگوی تنفس صحيح و دقيق تمرکز دارد. این نه تنها باعث افزایش وزن با احیای اشتها می شود بلکه باعث آرامش ذهن نیز می شود. ذهن آرام یک عامل غیر مستقیم است که منجر به افزایش وزن می شود.

سرنگ آسانا – سرانگ آسانا یا ایستاده روی شانه حالت یوگا است که شامل تعادل کل بدن بر روی شانه ها می شود. این آسانا بر عملکرد تمام قسمت های بدن تأثیر می گذارد.
وجرا آسانا – وجرا آسانا یا ژست الماس یک آسانای نشسته است. این حالت زانو زدن است که در آن فرد باید روی پاشنه پا بنشیند. این به رفع یبوست کمک می کند، هضم غذا را تسهیل می کند که به فرد کمک می کند رژیم غذایی خود را افزایش دهد و قسمت های بدن مانند کمر، ران و ساق پا را تقویت می کند.
همچنین به عنوان ژست کبرا شناخته می شود که یک آسانای یوگای خم کننده پشت است. این آسانا دارای مزایای بسیار مهمی برای سلامتی است. سیستم ادراری ، گوارشی و تولید مثل را تحریک می کند. همچنین به تنظیم متابولیسم کمک می کند ، بنابراین وزن را متعادل می کند.
ماتسیاسانا – یا ژست ماهی هنگامی که صبح زود انجام می شود بهتر عمل می کند اما می توان آن را در عصر نیز تمرین کرد. قبل از تمرین مطمئن شوید که روده و معده شما خالی است و باید بین غذا و ورزش حداقل چهار ساعت فاصله باشد. این امر هضم مناسب غذا را تضمین می کند.

اجازه ندهید بیش از 4 ساعت بدون غذا بگذرد

بدن ما مانند موتور است که به سوخت ثابت احتیاج دارد. کنار گذاشتن وعده های غذایی بدن را از سوخت مورد نیاز خود محروم می کند، بنابراین بدن شما به منظور دریافت انرژی مورد نیاز، توده عضلانی را حفاری می کند. وعده های غذایی منظم از از دست دادن و ساییدگی بافت های مهم بدن جلوگیری می کند. بنابراین خوردن غذا در بازه زمانی 4-5 ساعت مهم است.

شیک و اسموتی را امتحان کنید

از نوشابه رژیمی، قهوه و سایر نوشیدنی هایی که کالری کمی دارند و تغذیه کمتری دارند استفاده نکنید. در عوض، فردی که علاقه مند به افزایش وزن است باید تمرکز خود را روی اسموتی ها و شیک ها تغییر دهد. اسموتی ها و شیک ها از شیر و میوه های یخ زده یا تازه تشکیل شده اند که از نظر تغذیه زیاد هستند. در برخی موارد، غذای مایع نیز توصیه می شود.

پیروی از این 5 روش به طور منظم می تواند در مدت زمان کوتاه تری به نتایج قابل توجهی منجر شود. این راه حل ها می تواند زندگی فرد لاغر “خسته” را تغییر دهد و می تواند سطح اعتماد به نفس را افزایش دهد. افزایش اعتماد به نفس می تواند به فرد در رسیدن به اهداف مورد نظر کمک کند.

تغذیه انسانی

تغذیه انسانی

 

تغذیه انسان ، فرایندی است که طی آن مواد موجود در غذا به بافتهای بدن تبدیل می شوند و انرژی لازم را برای طیف وسیعی از فعالیتهای جسمی و روحی تشکیل می دهند که زندگی انسان را تشکیل می دهد.

مطالعه تغذیه انسان از حیث شخصیت بین رشته ای است که نه تنها شامل:

فیزیولوژی ، بیوشیمی و زیست شناسی مولکولی بلکه زمینه هایی مانند روانشناسی و انسان شناسی را نیز شامل می شود

که تأثیر نگرش ها ، باورها ، ترجیحات و سنت های فرهنگی را در انتخاب مواد غذایی بررسی می کند.

در حالی که جامعه جهانی رنج و مرگ ناشی از سو تغذیه را تشخیص داده و به آنها پاسخ می دهد ،

تغذیه انسان بیشتر درگیر اقتصاد و علوم سیاسی است.

هدف نهایی علم تغذیه ارتقا سلامت مطلوب و کاهش خطر بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی عروقی و سرطان و همچنین جلوگیری از بیماری های کلاسیک کمبود تغذیه مانند کواشیورکور و پلاگرا است.

این مقاله شامل موارد اصلی تغذیه انسان

مانند تولید و تعادل انرژی ، مواد مغذی ضروری و دستورالعمل های توصیه شده در رژیم غذایی است.

استفاده از مواد غذایی توسط همه موجودات زنده در تغذیه ، و فرآیندهای بیوشیمیایی خاص در متابولیسم توصیف شده است.

استفاده از غذا توسط بدن

بدن انسان را می توان موتوری دانست که انرژی موجود در غذاهای هضم شده را آزاد می کند.

این انرژی تا حدی برای کارهای مکانیکی انجام شده توسط عضلات و در فرآیندهای ترشحی و بخشی نیز برای کارهای لازم برای حفظ ساختار و عملکردهای بدن استفاده می شود.

عملکرد کار با تولید گرما همراه است. از دست دادن گرما کنترل می شود تا دمای بدن در محدوده کمی حفظ شود.

برخلاف موتورهای دیگر ، بدن انسان به طور مداوم در حال خراب شدن (کاتابولیزاسیون) و ساخت (تجزیه و تحلیل) اجزای تشکیل دهنده آن است.

غذاها مواد مغذی لازم برای تولید مواد جدید را تأمین می کنند و انرژی مورد نیاز برای واکنش های شیمیایی را فراهم می کنند.

کربوهیدرات ، چربی و پروتئین تا حدود زیادی به عنوان منبع انرژی قابل تعویض هستند.

به طور معمول ، انرژی تأمین شده توسط غذا در کیلو کالری یا کالری اندازه گیری می شود.

یک کیلو کالری برابر است با 1000 گرم کالری (یا کالری کم) ، مقیاس انرژی گرمایی. با این حال ، در اصطلاح عام ، کیلو کالری را “کالری” می نامند.

به عبارت دیگر ، یک رژیم 2000 کالری در واقع دارای 2000 کیلو کالری انرژی بالقوه است.

یک کیلو کالری مقدار انرژی گرمایی مورد نیاز برای بالا بردن یک کیلوگرم آب از 14.5 به 15.5 درجه سانتی گراد در یک جو فشار است.

واحد انرژی دیگری که به طور گسترده استفاده می شود ژول است که انرژی را از نظر کار مکانیکی اندازه گیری می کند.

یک ژول انرژی است که وقتی یک کیلوگرم با نیروی یک نیوتن یک متر حرکت می کند ، مصرف می شود.

سطح نسبتاً بالاتر انرژی در تغذیه انسان به احتمال زیاد در کیلوژول (1 کیلوژول = 103 ژول) یا مگاژول (1 مگاژول = 106 ژول) اندازه گیری می شود. یک کیلو کالری معادل 4.184 کیلوژول است.

انرژی موجود در غذا را می توان مستقیماً با اندازه گیری میزان خروجی گرما هنگام سوزاندن (اکسید شدن) غذا در کالری سنج بمبی تعیین کرد.

با این حال ، بدن انسان به اندازه یک کالری متر کارآمد نیست و مقداری از انرژی بالقوه در هنگام هضم و متابولیسم از بین می رود.

مقادیر فیزیولوژیکی اصلاح شده برای گرمای احتراق سه ماده مغذی بازده انرژی ، گرد شده به تعداد کامل ، به شرح زیر است:

کربوهیدرات ، 4 کیلو کالری (17 کیلوژول) در هر گرم ؛

پروتئین ، 4 کیلو کالری (17 کیلوژول) در هر گرم ؛ و چربی ، 9 کیلو کالری (38 کیلوژول) در هر گرم.

ویتامین ها ، مواد معدنی ، آب و سایر مواد تشکیل دهنده مواد غذایی هیچ گونه انرژی ندارند ،

اگرچه بسیاری از آنها در فرایندهای آزادسازی انرژی در بدن شرکت می کنند.

در صورت مشخص بودن مقدار گرم مواد بازده انرژی (کربوهیدرات غیر فیبر ، چربی ، پروتئین و الکل) در آن ماده غذایی ، انرژی تأمین شده توسط یک غذای خوب هضم شده قابل تخمین است.

به عنوان مثال ، یک برش نان سفید حاوی 12 گرم کربوهیدرات ، 2 گرم پروتئین و 1 گرم چربی 67 کیلو کالری (280 کیلوژول) انرژی تأمین می کند.

جداول ترکیبات غذایی (جدول را ببینید) و برچسب های مواد غذایی اطلاعات مفیدی برای ارزیابی انرژی و مواد مغذی دریافت شده در یک رژیم غذایی فردی ارائه می دهند.

بیشتر غذاها مخلوطی از مواد مغذی تأمین کننده انرژی را به همراه ویتامین ها ، مواد معدنی ، آب و سایر مواد فراهم می کنند.

دو استثنا قابل توجه قند و روغن نباتی است که به ترتیب تقریباً کربوهیدرات خالص (ساکارز) و چربی هستند.

در بیشتر نقاط جهان ، پروتئین بین 8 تا 16 درصد از انرژی موجود در رژیم غذایی را تأمین می کند ، اگرچه تنوع زیادی در نسبت چربی و کربوهیدرات در جمعیت های مختلف وجود دارد.

در جوامع مرفه تر ، حدود 12 تا 15 درصد انرژی معمولاً از پروتئین ، 30 تا 40 درصد از چربی و 50 تا 60 درصد از کربوهیدرات تأمین می شود.

از طرف دیگر ، در بسیاری از جوامع فقیرنشین کشاورزی ، که غلات بیشتر رژیم غذایی را تشکیل می دهند ، کربوهیدرات حتی با داشتن پروتئین و چربی ، انرژی بیشتری را تأمین می کند.

بدن انسان به میزان قابل توجهی سازگار است و می تواند با رژیم های کاملاً واگرا زنده بماند و حتی رشد کند. با این حال ، الگوی های مختلف غذایی با عواقب خاص سلامتی همراه است.

تعادل انرژی

انرژی نه تنها هنگامی که فرد از نظر جسمی فعال است بلکه حتی زمانی که بدن بی حرکت دراز کشیده است نیز مورد نیاز است.

بسته به میزان فعالیت بدنی فرد ، بین 50 تا 80 درصد از انرژی مصرفی هر روز به فرآیندهای اساسی متابولیسم (متابولیسم پایه) اختصاص می یابد،

که بدن را قادر می سازد تا گرم بماند ، نفس بکشد ، خون را پمپاژ کند و بسیاری از فیزیولوژیک و بیوسنتز را انجام دهد.

فعالیتها ، از جمله سنتز بافت جدید در کودکان در حال رشد و در زنان باردار و شیرده. هضم و پس از آن فرآوری مواد غذایی توسط بدن نیز از انرژی استفاده می کند و گرما تولید می کند.

این پدیده که به عنوان اثر حرارتی غذا (یا ترموژنز ناشی از رژیم غذایی) شناخته می شود ، حدود 10 درصد از انرژی روزانه را تشکیل می دهد ، که تا حدودی با ترکیب رژیم و روشهای غذایی قبلی متفاوت است.

ترموژنز تطبیقی ​​، یکی دیگر از اجزای کوچک اما مهم در مصرف انرژی ، تغییرات سوخت و ساز بدن را به دلیل تغییر در دمای محیط ، تولید هورمون ، استرس عاطفی یا سایر عوامل منعکس می کند.

سرانجام ، متغیرترین در مصرف انرژی فعالیت بدنی است که شامل ورزش و سایر فعالیتهای داوطلبانه و همچنین فعالیتهای غیر ارادی مانند لرزش ، لرز و حفظ وضعیت بدن است.

فعالیت بدنی 20 تا 40 درصد از کل انرژی مصرفی را تشکیل می دهد ، حتی در یک فرد بسیار کم تحرک و حتی در شخصی که بسیار فعال است ، کمتر است.

مصرف انرژی پایه یا استراحت در درجه اول با توده بدون چربی بدن (توده بدون چربی و چربی ضروری ، به استثنای چربی ذخیره سازی) ، که بافت فعال متابولیکی بدن است ، ارتباط دارد.

در حالت استراحت ، اندامهایی مانند کبد ، مغز ، قلب و کلیه بیشترین فعالیت متابولیکی را دارند و بنابراین بیشترین نیاز به انرژی را دارند ، در حالی که عضلات و استخوان ها به انرژی کمتری و چربی بدن حتی به میزان کمتری نیاز دارند.

علاوه بر ترکیب بدن ، سایر عوامل موثر بر متابولیسم پایه شامل سن ، جنس ، درجه حرارت بدن و سطح هورمون تیروئید هستند.

عضله بدن ، چربی بدن و آب بدن

اگرچه برآورد درصد چربی بدن می تواند با بازرسی مستقیم انجام شود ، اما این روش غیر دقیق است.

چربی بدن را می توان با استفاده از روشهای نسبتاً دقیق اما پرهزینه مانند توزین زیر آب ، شمارش کل پتاسیم بدن و جذب سنجی اشعه ایکس با انرژی دوگانه (DXA) به طور غیر مستقیم اندازه گیری کرد.

با این حال ، روشهای عملی تر ، البته دقیق تر ، غالباً استفاده می شود ، مانند انسان سنجی ، که در آن چربی زیر جلدی در مکان های مختلف با استفاده از کولیس های پوستی اندازه گیری می شود.

امپدانس بیوالکتریک ، که در آن مقاومت در برابر جریان الکتریکی کم شدت برای تخمین چربی بدن استفاده می شود.

و فعل و انفعالات نزدیک به مادون قرمز ، که در آن یک نور مادون قرمز با هدف قرار دادن عضله دوسر برای ارزیابی تعامل چربی و پروتئین استفاده می شود.

اندازه گیری مستقیم محفظه های مختلف بدن فقط در جسد ها قابل انجام است.

محفظه های مختلف بدن – عضله بدون چربی بدن ، چربی بدن و آب بدن – به طور مداوم با تغییرات محیط داخلی و خارجی سازگار می شوند تا حالت تعادل پویا (هموستاز) حفظ شود.

بافتهای بدن به طور مداوم در حال از بین رفتن (کاتابولیسم) و ساخت (آنابولیسم) با سرعتهای مختلف هستند.

به عنوان مثال ، سلولهای اپیتلیال پوشاننده دستگاه گوارش با سرعت گیج کننده هر سه یا چهار روز تعویض می شوند ، در حالی که طول عمر گلبولهای قرمز 120 روز است و در طی چندین سال بافت همبند تجدید می شود.

بدن انسان متشکل از موادی مشابه مواد غذایی است.

با این حال ، طبق نسب ژنتیکی و همچنین تجربه منحصر به فرد زندگی ، نسبت های نسبی متفاوت است.

بدن یک انسان لاغر سالم تقریباً از 62 درصد آب ، 16 درصد چربی ، 16 درصد پروتئین ، 6 درصد مواد معدنی و کمتر از 1 درصد کربوهیدرات به همراه مقادیر بسیار کمی از ویتامین ها و سایر مواد متشکل تشکیل شده است.

ماده ها معمولاً چربی بیشتری دارند (حدود 22 درصد در یک خانم لاغر سالم) و از سایر اجزا کمی نسبت به مردان دارای وزن قابل مقایسه است.

ترکیب بدن در طول زندگی – در طی سالهای رشد ، در بارداری و شیردهی و با افزایش سن – به طرق تا حدودی قابل پیش بینی تغییر می کند،

با تغییرات مربوط به نیازهای مغذی طی مراحل مختلف چرخه زندگی (مشاهده کنید بخش تغذیه در طول چرخه زندگی).

ورزش بدنی منظم می تواند به کاهش از دست دادن بافت لاغر مرتبط با افزایش سن و افزایش چربی بدن کمک کند.

مواد مغذی ضروری

یک ماده مغذی اگر ضروری باشد از بدن خارج شود – در بیشتر موارد ، از مواد غذایی “ضروری” تلقی می شود.

این مواد مغذی در این بخش مورد بحث قرار گرفته اند.

اگرچه آنها برای اهداف بحث به دسته هایی تقسیم می شوند ، باید در نظر داشت که مواد مغذی با همدیگر در بدن کار می کنند نه به عنوان موجوداتی منزوی.

شش گروه از عناصر غذایی موجود در غذاها کربوهیدرات ها ، لیپیدها (بیشتر چربی ها و روغن ها) ، پروتئین ها ، ویتامین ها ، مواد معدنی و آب هستند.

کربوهیدرات ها ، لیپیدها و پروتئین ها قسمت عمده رژیم غذایی را تشکیل می دهند و در مجموع حدود 500 گرم (کمی بیش از یک پوند) در روز از نظر وزن واقعی هستند.

این عناصر درشت مغذی مواد اولیه ای را برای ساخت و نگهداری بافت و همچنین سوخت برای اجرای بی شمار فعالیت های فیزیولوژیکی و سوخت و ساز بدن که زندگی را حفظ می کنند ، تأمین می کنند.

در مقابل ریز مغذی ها هستند ، که خود منبع انرژی نیستند اما فرایندهای متابولیک را در بدن تسهیل می کنند:

ویتامین هایی که انسان روزانه به 300 میلی گرم در رژیم غذایی نیاز دارد و مواد معدنی که حدود 20 گرم در روز مورد نیاز است.

آخرین دسته مواد مغذی ، آب است که محیطی را فراهم می کند که تمام فرایندهای متابولیسم بدن در آن اتفاق می افتد.

کربوهیدرات

کربوهیدرات ها که از کربن ، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده اند ، تأمین کننده اصلی انرژی بدن هستند و 4 کیلو کالری در هر گرم تأمین می کنند.

در اکثر کربوهیدرات ها ، عناصر هیدروژن و اکسیژن با همان نسبت 2: 1 در آب وجود دارند ، بنابراین “کربو” (برای کربن) و “هیدرات” (برای آب).

گلوکوز

گلوکز کربوهیدرات ساده سوخت اصلی است که توسط مغز و سیستم عصبی و گلبول های قرمز خون استفاده می شود.

عضلات و سایر سلولهای بدن نیز می توانند از گلوکز برای انرژی استفاده کنند ، اگرچه غالباً برای این منظور از چربی استفاده می شود.

از آنجا که تأمین مداوم گلوکز برای سلولها بسیار حیاتی است ، گلوکز خون از طریق عملکرد هورمونهای مختلف ، عمدتاً انسولین که جریان گلوکز را به سلولها هدایت می کند،

گلوکاگون و اپی نفرین که گلوکز را از ذخیره می کنند ، در یک محدوده نسبتاً باریک حفظ می شود.

بدن مقدار کمی گلوکز را به عنوان گلیکوژن ، یک شکل پیچیده از کربوهیدرات ، در بافت کبد و عضله ذخیره می کند

و این می تواند به گلوکز تجزیه شود و به عنوان منبع انرژی در طی دوره های کوتاه (چند ساعت) ناشتایی یا در طی آن استفاده شود. زمان فعالیت بدنی شدید یا استرس. ا

گر گلوکز خون به زیر حد طبیعی (کاهش قند خون) برسد ، ممکن است ضعف و سرگیجه ایجاد شود.

افزایش گلوکز خون (هایپرگلیسمی) ، همانطور که می تواند در دیابت رخ دهد ، نیز خطرناک است و نمی توان آن را درمان نکرد.

تغذیه

تغذیه

 

جذب تغذیه  توسط موجودات زنده از مواد غذایی که آنها را قادر به رشد ، حفظ خود و تولید مثل می کند.

غذا در اکثر موجودات زنده عملکردهای مختلفی دارد.

به عنوان مثال ، موادي را فراهم مي كند كه براي تأمين انرژي مورد نياز براي جذب و جابجايي مواد مغذي ، سنتز مواد سلولي ، حركت و جابجايي ، دفع مواد زائد و ساير فعاليت هاي موجود در بدن متابوليزه مي شوند.

غذا همچنین موادی را فراهم می کند که می توان تمام اجزای ساختاری و کاتالیزوری سلول زنده را از آن جمع کرد.

ارگانیسم های زنده از نظر مواد خاصی که به عنوان غذا به آنها احتیاج دارند ، از نظر سنتز مواد غذایی یا بدست آوردن آنها از محیط اطراف و عملکردهایی که این مواد در سلولهای خود دارند ، متفاوت هستند.

با این وجود ، می توان الگوهای کلی را در فرآیند تغذیه در سراسر جهان زندگی و انواع مواد مغذی مورد نیاز برای حفظ زندگی تشخیص داد.

این الگوها موضوع این مقاله هستند. برای بحث کامل در مورد نیازهای غذایی بخصوص انسان ها ، به مقاله تغذیه ، انسان مراجعه کنید.

الگوهای تغذیه ای در دنیای زندگی

موجودات زنده را می توان از طریق نحوه عملکرد غذاها در بدن آنها دسته بندی کرد.

بنابراین ، ارگانیسم هایی مانند گیاهان سبز و برخی از باکتری ها که برای رشد تنها به ترکیبات غیر آلی نیاز دارند را می توان ارگانیسم های اتوتروفیک نامید.

و ارگانیسم هایی ، از جمله همه حیوانات ، قارچ ها و بیشتر باکتری ها ، که برای رشد به ترکیبات غیر آلی و آلی نیاز دارند ، هتروتروف هستند.

از طبقه بندی های دیگر استفاده شده است که شامل الگوی های مختلف تغذیه ای دیگر است.

در یک طرح ، موجودات زنده بر اساس منبع انرژی مورد استفاده طبقه بندی می شوند.

ارگانیسم های فوتوتروفیک یا فتوسنتز ، انرژی نور را به دام می اندازند و آن را به انرژی شیمیایی تبدیل می کنند،

در حالی که ارگانیسم های شیمی اتوتروفیک یا شیمی سنتتیک از ترکیبات معدنی یا آلی برای تأمین انرژی مورد نیاز خود استفاده می کنند.

اگر مواد دهنده الکترون برای تشکیل کوآنزیم های کاهش یافته از ترکیبات غیر آلی تشکیل شده باشد ، گفته می شود این ارگانیسم لیتوتروفیک است. اگر ارگانیک باشد ، ارگانیسم ارگانیک است.

برای توصیف ارگانیسم نیز می توان از ترکیب این الگوها استفاده کرد.

به عنوان نمونه ، گیاهان بالا ، فوتولیتوتروفیک وجود دارد.

به عنوان نمونه ، آنها را از انرژی نور استفاده می کند ، و آب ترکیبی معدني بعنوان تصويب کننده فعاليت نهايی می تواند.

باکتری های فتوسنتزی خاص که نمی تواند آب را به عنوان مجری استفاده کند و برای این منظور به ترکیبات آلی نیاز دارد ، فوتوراگانوتروف نامیده می شود.

حیوانات ، طبق این طبقه بندی ، شیمی ارگانیک هستند. به عنوان نمونه ، آنها از ترکیب شیمیایی برای تأمین انرژی و ترکیبات آلی به عنوان استفاده کننده مجاز استفاده می شود.

علیرغم تغییرات گسترده در ماهیت منبع انرژی خارجی که توسط موجودات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد،

همه موجودات از منبع انرژی خارجی خود منبع فوری انرژی ، ترکیب شیمیایی آدنوزین تری فسفات (ATP) تشکیل می شوند.

این ترکیب غنی از انرژی در همه سلول ها مشترک است.

ATP از طریق شکستن پیوندهای فسفات پر انرژی و در نتیجه تبدیل آن به یک ترکیب کم انرژی ، دی فسفات آدنوزین (ADP) ، انرژی لازم برای کار شیمیایی و مکانیکی مورد نیاز ارگانیسم را فراهم می کند.

انرژی مورد نیاز موجودات را می توان با ژول یا کالری اندازه گیری کرد.

چربی

چربی

چربی، هر ماده ای از منشا گیاهی یا حیوانی است که غیر قابل فرار است ، در آب محلول نیست و در اثر لمس روغنی یا چرب است.

چربی ها معمولاً در دمای معمولی مانند درجه حرارت 25 درجه سانتی گراد (77 درجه فارنهایت) جامد هستند ، اما در دمای کمی بالاتر شروع به مایع شدن می کنند.

از نظر شیمیایی ، چربی ها یکسان با روغن های حیوانی و گیاهی هستند.

در درجه اول از گلیسیریدها تشکیل شده است که استرهایی هستند که در اثر واکنش سه مولکول اسیدهای چرب با یک مولکول گلیسرول ایجاد می شوند (به روغن مراجعه کنید).

چربی ها همراه با روغن ها یکی از سه گروه اصلی مواد غذایی را تشکیل می دهند ، دسته دیگر پروتئین ها و کربوهیدرات ها هستند.

تقریباً همه سلول ها حاوی این مواد اساسی هستند. چربی گاهی اوقات ذخیره انرژی طبیعی نامیده می شود زیرا بر اساس وزن ، بیش از دو برابر کربوهیدرات یا پروتئین انرژی دارد.

احتمالاً به عنوان انرژی متمرکز است که چربی ها در اندام های تولید مثل گیاهان مانند دانه های گرده و دانه ها ظاهر می شوند.

این چربی است که انسان از گیاهان برای استفاده به عنوان غذا یا در صنعت بازیابی می کند.

محتوای چربی بافت غیر تولید مثل گیاهان معمولاً به قدری کم است که بهبودی غیرقابل عملی است.

با این وجود مقدار زیادی چربی در رژیم غذایی از مواد غذایی طبیعی حاصل می شود بدون اینکه از سایر مواد گیاهی جدا شود.

نسبت چربی موجود در این مواد غذایی از 0/1 درصد در سیب زمینی سفید تا 70 درصد در برخی از مغزهای مغز متفاوت است.

بیش از 90 درصد چربی بازیابی شده در جهان از حدود 20 گونه گیاهی و جانوری بدست می آید.

بیشتر این چربی جدا شده در نهایت به عنوان غذای انسان استفاده می شود.

در نتیجه ، فناوری چربی تا حد زیادی با جداسازی و پردازش چربیها به اشکال قابل قبول برای آداب و رسوم مختلف رژیم غذایی در کشورهایی که در آنها استفاده می شود ، سروکار دارد.

موارد استفاده از چربی ها

بشر از دوران ماقبل تاریخ از بسیاری از چربی های طبیعی برای اهداف غذایی و غیر غذایی استفاده کرده است.

به عنوان مثال مصری ها از روغن زیتون به عنوان روان کننده در انتقال مصالح سنگین ساختمانی استفاده می کردند.

آنها همچنین از اوایل سال 1400 قبل از میلاد گریس محوری از چربی و آهک تهیه کردند که با مواد دیگر مخلوط شده است.

هومر از روغن به عنوان کمکی برای بافتن نام برد و پلینی در مورد صابون های سخت و نرم صحبت کرد.

هزاران سال است که از شمع ها و روشنایی با استفاده از روغن یا پیه استفاده می شود.

با گسترش درک از ماده شیمیایی چربی ها ، استفاده تجاری از چربی ها افزایش یافته است.

CW Scheele ، یک شیمیدان سوئدی ، در سال 1779 کشف کرد که می توان گلیسرول را از روغن زیتون با حرارت دادن آن با مایع (مونوکسید سرب) بدست آورد ،

اما حدوداً در سال 1815 بود که شیمی دان فرانسوی میشل-اوژن شورول (1789-1886) ماهیت شیمیایی چربی ها و روغن ها.

چند سال بعد جداسازی اسیدهای مایع از اسیدهای جامد انجام شد.

مارگارین توسط شیمیدان فرانسوی Hippolyte Mège-Mouriès اختراع شد ، که در سال 1869 جایزه پیشنهادی ناپلئون سوم را برای جایگزین کره خوب برنده شد.

روند مدرن هیدروژناسیون در اواخر قرن نوزدهم منشا آن بود که منجر به استقرار صنعت کوتاه سازی روغن نباتی و کاربردهای مختلف صنعتی شد.

پس از جنگ جهانی اول ، شیمی دانان آلی ابتدا دانش گسترده ای در مورد ترکیبات اسیدهای چرب و سپس ترکیبات گلیسیرید کسب کردند.

رشد صنعت شیمیایی باعث گسترش همزمان استفاده از چربی ها به عنوان مواد اولیه و به عنوان واسطه برای تعداد زیادی از مواد شیمیایی جدید شد.

کاربرد مدرن بسیاری از واکنش های شیمیایی آلی به چربی ها و اسیدهای چرب ، بنیان یک صنعت جدید و سریعاً در حال رشد مواد شیمیایی چرب است.

توابع چربی در گیاهان و حیوانات

توزیع جهانی چربی ها در بافت های گیاهی و حیوانی نقش های فیزیولوژیکی را نشان می دهد که فراتر از عملکرد آنها به عنوان منبع سوخت سلول ها است.

در حیوانات مشهورترین عملکرد چربی ها ذخیره غذایی برای تأمین انرژی است (از طریق اکسیداسیون آنزیمی بعدی – یعنی ترکیب با اکسیژن کاتالیز شده توسط آنزیم ها).

ذخیره چربی در دانه های سبزیجات را می توان به همین ترتیب توضیح داد ، زیرا ذخیره غذایی برای جنین است.

با این حال ، حساب کردن مقدار زیادی چربی در میوه هایی مانند زیتون ، آووکادو و کف دست آسان نیست.

بیشتر این چربی ها احتمالاً قبل از جوانه زدن بذر از بین رفته یا از بین می روند. چربی ها سایر عملکردهای ارزشمند در گیاهان و حیوانات را انجام می دهند.

رسوبات زیر جلدی چربی ، حیوانات را در برابر سرما عایق می کند ، زیرا سرعت انتقال گرما در چربی کم است

خاصیتی که برای حیوانات ساکن در آب یا آب و هوای سرد بسیار مهم است – به عنوان مثال ، نهنگ ها ، والورها و خرس ها.

چربی هایی که از بافت جدا شده اند همیشه حاوی مقادیر کمی چربی نونگلیسیرید از نزدیک مرتبط مانند فسفولیپیدها ، استرول ها ، ویتامین های A ، D و E و رنگدانه های مختلف کاروتنوئید هستند.

بسیاری از این مواد عوامل حیاتی امولسیون یا عوامل رشد هستند.

برخی دیگر به عنوان عواملی عمل می کنند که از زوال چربی ها در بافت و دانه های گیاهان ناشی از ترکیب مخرب با اکسیژن جلوگیری می کنند.

این ترکیبات جزئی احتمالاً در نتیجه حلالیت فیزیکی آنها در چربی ها وجود دارد و بنابراین چربی ها به عنوان حامل این مواد در رژیم های غذایی حیوانات عمل می کنند.

بسیاری از حیوانات به مقداری چربی حاوی یک یا چند اسید چرب ضروری (لینولئیک ، آراشیدونیک و تا حد محدود لینولنیک) نیاز دارند

تا از علائم جسمی کمبود اسید چرب ضروری که با ضایعات پوستی ، پوسته پوسته شدن ، رشد نامناسب مو و جلوه های پوستی بروز می کند ، جلوگیری کنند.

نرخ رشد کم این اسیدهای چرب ضروری باید در رژیم غذایی تأمین شوند زیرا نمی توانند در بدن تولید شوند.

بسیاری از حیوانات به مقداری چربی حاوی یک یا چند اسید چرب ضروری (لینولئیک ، آراشیدونیک و تا حد محدود لینولنیک) نیاز دارند

تا از علائم جسمی کمبود اسید چرب ضروری که با ضایعات پوستی ، پوسته پوسته شدن ، رشد نامناسب مو و جلوه های پوستی بروز می کند ، جلوگیری کنند.

نرخ رشد کم این اسیدهای چرب ضروری باید در رژیم غذایی تأمین شوند زیرا نمی توانند در بدن تولید شوند.

انواع رژیم غذایی

رژیم گرفتن ، تنظیم میزان مصرف غذا برای بهبود وضعیت جسمی فرد ، به ویژه برای کاهش چاقی یا چربی اضافی بدن.

برنامه های رژیم غذایی بر اساس کاهش هر یک از عناصر مغذی اصلی (چربی ها ، کربوهیدرات ها و پروتئین ها) است که قسمت های اصلی غذایی را که فرد می خورد (به غیر از آب) تشکیل می دهد و منابع انرژی لازم هستند.

کمبود انرژی 500-1000 کالری در روز باعث کاهش سریع وزن می شود که علت آن کاهش زودهنگام آب بدن است، به خصوص اگر کربوهیدرات ها محدود شوند.

پس از اثرات اولیه کم آبی، تمام برنامه های رژیم غذایی میزان کاهش چربی تولید می کنند که فقط می تواند متناسب با کمبود کالری باشد.

رویکردهای اصلی رژیم گرفتن :

(1) رژیم های غذایی کنترل شده شامل برنامه هایی هستند که شامل آموزش در مورد تغذیه ، تقویت مواد ضروری بدن، رژیم های غذایی مخصوص ساخته شده که مقادیر کافی مواد مغذی و وزن را تأمین می کنند.

رژیم های نگهداری که برای استفاده طولانی مدت طراحی شده اند. اگرچه تعیین موفقیت در دراز مدت دشوار است ،

رژیم های غذایی معمولاً به خوبی طراحی شده اند و می توان روی آنها حساب کرد تا تغذیه مناسب را حتی در صورت کمترین کاهش وزن فراهم کنند.

(2) به اصطلاح “رژیم غذایی محتاطانه” برای کنترل چربی خون و کلسترول برای افرادی که در معرض بیماری های عروق هستند طراحی شده است.

رژیم غذایی محتاطانه بر میزان چربی اشباع نشده و اشباع شده و مقادیر محدود قند تأکید می کنند. آنها گوشت قرمز و مرغ و ماهی های غیر روغنی را محدود می کنند.

(3) “رژیم های همراه با مکمل” ، مانند برنامه رژیم کمبریج ، مصرف حداقل مواد مغذی لازم – به ویژه پروتئین – را به صورت مایع فراهم می کنند.

بسیاری از این برنامه ها با مایعات یا مکمل های پودری بسته بندی می شوند که به صورت متفاوتی از یک تا چهار بار در روز مصرف می شوند.

نسخه های اصلاح شده خواستار دو وعده غذایی مایع و یک وعده غذایی معمولی است.

(4) رژیم های غذایی کم کربوهیدرات ، پرچرب و پر پروتئین ، که از اوایل دهه 1970 محبوبیت زیادی پیدا کردند ، قندها و نشاسته ها را با فشار دادن گوشت ، مرغ ، ماهی و پنیرها به حداقل می رسانند.

تأثیر بر روی بدن تولید کتوز و کمبود آب است.

بنابراین ممکن است کاهش وزن اولیه مشخص شود. گرچه کالری شمارش نمی شود .

میزان کالری دریافتی معمول کاهش می یابد زیرا بیشتر بدن انسان قادر به سازگاری سریع با تغییر قابل توجه در ترکیب غذایی نیست.

وزن به سرعت از دست می رود اما به محض برقراری مجدد عادات غذایی معمولاً بر می گردد.

به طور کلی غنای رژیم غذایی ممکن است اثرات خطرناکی در ارتباط با دفع مقادیر زیادی اسید اوریک و سایر محصولات نهایی ازته و محتوای بالای چربی اشباع در رژیم ایجاد کند.

(5) رژیم های غذایی حاوی کربوهیدرات زیاد و فیبر بالا مصرف سبزیجات ، میوه ها ، مغزها و غلات کامل را تقویت می کند.

فیبر غذایی اصطلاحی کلی برای کربوهیدرات های هضم ناپذیر است که دیواره های سلولی گیاهان را تشکیل می دهند.

چنین الیافی ، به عنوان مواد حجیم ، ممکن است باعث شود رژیم های غذایی از مواد غذایی با کالری کمتر از حد نرمال اشباع شوند.

بهترین رژیم های پر کربوهیدرات دارای پروتئین متوسط ​​و کم چربی هستند و نوید کاهش وزن آهسته با ورزش و بررسی دقیق مواد مغذی را می دهند.

برخی از برنامه ها ، آنقدر کم کالری یا آنقدر کم پروتئین یا چربی هستند که از نظر غذایی نامناسب هستند.

(6) روزه داری ممکن است شامل حذف چند وعده غذایی یا چند روز یا چند هفته بدون غذا ماندن باشد (غیر از آب و شاید ویتامین ها و مواد معدنی).

روزه داری ممکن است نیاز آن دسته از افراد را که فقط چند پوند از دست می دهند تأمین کند ، اما برای افراد چاق یا کسی که به دنبال کنترل وزن طولانی مدت است مثر نیست.

روزه داری می تواند از نظر پزشکی خطرناک باشد.

دیگو مارادونا

خبر مرگ دیگو مارادونا

Diego Maradona dead | دیگو مارادونا مرد
Diego Maradona dead | دیگو مارادونا مرد

خبر مرگ دیگو مارادونا

دیگو مارادونا در سن 60 سالگی و در November 25, 2020 در گذشت .

دیگو آرماندو مارادونا (تلفظ اسپانیایی: [ˈdjeɣo maɾaˈðona]؛ ۳۰ اکتبر ۱۹۶۰ – ۲۵ نوامبر ۲۰۲۰) سرمربی فوتبال و بازیکن فوتبال بازنشستهٔ آرژانتینی بود. مارادونا یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال و ستاره دهه هشتاد میلادی به‌شمار می‌رفت و همواره شماری از بازیکنان و مربیان سرشناس، کارشناسان، مجلات تخصصی فوتبال و نیز هواداران این رشته ورزشی، او را برترین بازیکن تمام ادوار فوتبال می‌دانند.[۶][۷][۸][۹][۱۰][۱۱][۱۲] در نظرسنجی که از سوی فیفا انجام‌شد، او همراه با پله برنده عنوان برترین بازیکن قرن بیستم میلادی شد.[۱۳] مارادونا تیم ملی آرژانتین را با درخشش خود در جام جهانی ۱۹۸۶ به قهرمانی رساند. استعداد، تکنیک، چابکی، دید قوی، پاس‌های دقیق، مهارت در کنترل توپ و دریبل زنی مهار نشدنی مارادونا باعث شده‌بود تا با وجود قامت کوتاهی که دارد، در فوتبال سرآمد باشد و به او لقب پسر زرین (به اسپانیایی: El Pibe de Oro) را بدهند.

مارادونا اولین بازیکن در تاریخ فوتبال بود که دو مرتبه رکورد نرخ نقل و انتقالات را در جهان شکست. او اولین بار با بهای ۵ میلیون یورو به بارسلونا در لالیگا و بار دوم با بهای ۶٫۹۵ میلیون یورو به ناپولی در سری آ پیوست. او در دوران حرفه‌ای خود برای تیم‌های آرژانتینوس جونیورز، بوکا جونیورز، بارسلونا، ناپولی و سویا و نیولز اولد بویز به عنوان یک بازی‌ساز توانا، در پست هافبک هجومی بازی کرد. مارادونا در بارسلونا و ناپولی به بیشتر موفقیت‌های باشگاهی‌اش دست یافت.

مارادونا در رده ملی ۹۱ بار برای تیم ملی آرژانتین به میدان رفت و ۳۴ بار گلزنی کرد. او در چهار جام جهانی فوتبال شرکت داشت. مارادونا در یک‌چهارم نهایی جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک هر دو گل پیروزی آرژانتین را در برابر انگلستان که از مدعیان قهرمانی بود، وارد دروازه کرد (۲–۱)، تا آرژانتین در نیمه نهایی و فینال نیز با کارکرد درخشان او برابر بلژیک و آلمان غربی به پیروزی رسیده و قهرمان شود. گل اول مارادونا در این دیدار که توپ را زیرکانه با دست وارد دروازه کرد، به گل «دست خدا» معروف شد. او ۶۰ متر را با دریبل زدن چهار بازیکن انگلیس و دروازه‌بان این تیم پیمود و گل دوم تیمش را هم به ثمر رساند که بسیاری آن را بهترین گل تاریخ فوتبال می‌دانند. سال ۲۰۰۲ در نظرسنجی فیفا این گل به عنوان «گل قرن» فوتبال برگزیده شد.[۱۴]

برای دیدن ادامه مطلب در سایت ویکی پدیا کلیک کنید

دیگو مارادونا در گذشت
اسید آمینه های ضروری بدن

شناخت اسید آمینه های ضروری بدن

اسید آمینه های ضروری بدن | برخی از اسیدآمینه ها مولکول هایی هستند که برای بدن ضروری می باشند و سبب تشکیل پروتئین می گردد و همچنین نقش به سزایی در سوخت و ساز بدن دارند، این اسیدآمینه های ضروری بدن از این جهت لازم و ضروری می باشند که بدن نمی تواند آنها را تولید کند و باید به طریقی فرد از طریق رژیم های غذایی آنها را وارد بدن کند.

اسید آمینه های ضروری بدن

معرفی اسید آمینه های ضروری بدن

برخی از اسیدآمینه ها مولکول هایی هستند که برای بدن ضروری می باشند و سبب تشکیل پروتئین می گردد و همچنین نقش به سزایی در د سوخت و ساز بدن دارند، این اسیدآمینه های ضروری بدن از این جهت لازم و ضروری می باشند که بدن نمی تواند آنها را تولید کند و باید به طریقی فرد از طریق رژیم های غذایی آنها را وارد بدن کند.

اسید آمینه های ضروری بدن کدام ها هستند؟

لوسین یکی از اسیدآمینه های بدن می باشد که سبب تولید هورمون رشد و تنظیم قند خون می گردد.

لیزین، به ساخت توده های عضلانی و ایجاد تمرکز در سلول های مغز کمک می کند، بیشتر برای بدن نوزادان و کودکان ضروری است و برای جذب کلسیم هم مناسب است.

ایزولوسین، برای تشکیل هموگلبین و تنظیم انرژی ضروری است و همچنین برای بهبود زخم ها و آسیب دیدگی های عضلات لازم است.

متیونین، برای کبد، جذب نکردن اشعه های مضر و سم زدایی بدن و همچنین جلوگیری از ایجاد تومور در اعضای بدن ضروری است.

هیستیدین، از آن دسته اسیدآمینه ها می باشد که به تولید حفاظ سلول های عصبی، بهبود عملکرد جنسی و در عمل هضم غذا به انسان کمک می کند.

ترئونین یکی دیگر از اسیدآمینه های ضروری بدن است که بهبود سیستم ایمنی بدن کمک می کند و از تشکیل چربی در کبد جلوگیری می کند.

والین، از اسیدآمینوهای ضروری برای رشد نوزادان می باشد که به تنظیم نیتروژن در بدن کمک می کند و فرایند سوخت و ساز را بهبود می بخشد.

فنیل آلائین هم یکی دیگر از اسیدآمینه ها می باشد که به رفع دردهای عصبی و سردردها کمک می کند، جلو پرخوری و میل به غذا را نیز می گیرد.

تریپتوفان هم یکی دیگر از اسید آمینه بدن می باشد از لخته شدن خون جلوگیری می کند و از بی خوابی و بروز افسردگی جلوگیری  و به بهبود خلق و خوی کمک می کند.

نکات مهم در مورد مکمل های ورزشی - بدنسازی | فروشگاه جیم لاین

آشنایی با نکات مهم مکمل های ورزشی

نکات مهم مکمل های ورزشی | در هنگام ورزش بدن نیاز دارد واحد های انرژی بهتری را در زمان کمتر دریافت کند تا عملکرد فعالیت بدنی را سرعت بخشد اما این تنها یکی از نکات مهم مکمل های ورزش است. فردی که ورزشکار است با مجموعه این نکات باید آشنا باشد تا تاثیر مناسبی را با توجه به نوع بدن خود ببیند.

نکات مهم در مورد مکمل های ورزشی - بدنسازی | فروشگاه جیم لاین

نکات مهم مکمل های ورزشی

در قالب اطلاعات بیشتر برای افراد ورزشکار در این بخش جمع بندی شده و هر فردی که فعالیت بدنی سنگینی دارد برای گرفتن نتیجه بهتر با سرعت بیشتر لازم دارد از مکمل های ورزشی استفاده کند این مکمل ها برای اهداف مختلفی تهیه شده اند. پس نکات مهم مکمل های ورزشی در این رابطه حتما باید مورد مطالعه قرار گیرد تا نتیجه مناسب را روی بدن شخص داشته باشد.

نکات مهم مکمل های ورزشی و تاثیرات آن

نکات مهم مکمل های ورزشی برای فردی که ورزشکار است به نوعی بسیار اهمیت دارد چرا که با آن در طول روز در ارتباط است و باید واحد های لازم غذایی را دریافت کند. مکمل ها جایگزین مواد غذایی و وعده های غذایی نیست بلکه در کنار آنها استفاده می شوند اما می توان استفاده از آنها را در کنار وعده های غذایی در نظر گرفت. برای مثال بین وعده های اصلی به عنوان میان وعده می توان از آنها استفاده کرد. تاثیر اصلی آنها به زمان استفاده از آن است.

نکات مهم در مورد مکمل های ورزشی - بدنسازی | فروشگاه جیم لاین
نکات مهم در مورد مکمل های ورزشی - بدنسازی | فروشگاه جیم لاین

نکات مهم پیش از مصرف مکمل های ورزشی

باید در نظر گرفت در چه زمانی بدن بیشتر از قبل به این واحد های انرژی نیاز دارد و با توجه به نوع پروتئین و جذب بدن باید این برنامه ریزی صورت گیرد. آشنایی با نکات مهم مکمل های ورزشی در سطح انرژی بدن و نحوه استفاده درست آن روی بدن تاثیر گذار است. به نوعی دستور عمل مصرف آنها اگر درست نباشد و در زمان درستی مصرف نشود بدن تاثیر مناسبی را دریافت نمی کند و تنها با صرف وقت انرژی و زمان خود را تلف کرده اید. برای آشنایی بیشتر با نکات مهم مکمل های ورزشی باید توجه کرد نوع بدن شما به چه سطح از انرژی و مواد معدنی بیشتر نیاز دارد تا نتیجه مطلوب تری بتوان گرفت. از طریق برنامه ریزی و آشنایی با انواع مختلف مکمل ها و انتخاب درست می توان در زمان کوتاه تر با رعایت شرایط ورزشی و رژیم غذایی به هدف خود برسید.

نکات مهم مکمل های ورزشی باید به عنوان بخشی تاثیر گذار در شرایط ورزشی شناخته شود.

پروتئین وی چیست؟

مکمل پروتئین وی چیست ؟ فواید، نحوه مصرف و مضرات

برای آشنایی بیشتر با بدن باید منابع غذایی سالم را شناخت تنها در این صورت است که می توان با نیاز بدن آشنا شد. یکی از نیاز های بدن پروتئین های مختلف هستند که در سنین مختلف و شرایط متفاوت روی بدن تاثیر گذار هستند در ادامه بررسی می کنیم پروتئین وی چیست؟

اینکه پروتئین وی (Whey) چیست و چه عملکردی روی بدن دارد ملزم به آشنایی با ساختار آن است. این پروتئین در ساختار شیر در قالب کازئین وجود دارد و عملکرد آن به صورت کاهش وزن است. این نوع از پروتئین منابع ای غنی و سالم برای بدن دارد که در تمام طول رشد بدن برای سلامتی به آن نیاز است. حال که با عملکرد آن روی بدن آشنا شدیم می توان با تاثیر آن روی بدن شد. در انتها بیشتر به این پروتئین مورد علاقه بدنساز‌ها خواهیم پرداخت.

در این بخش به اهمیت موضوع پروتئین وی چیست پرداخته می‌شود. این پروتئین در باور عموم تنها برای کاهش وزن و مصرف بعد از ورزش است. اما این گونه نیست این نوع از پروتئین برای افرادی که در رژیم غذایی خود قصد کاهش وزن دارند نیز مناسب است. اما به این صورت که بدن واحد های طبیعی پروتئینی را دریافت می کند و به علت کلسترول کمتر منجر به کاهش وزن میشود.

نوع پودر پروتئین وی چیست؟

این نوع بیشتر مورد استفاده ورزشکاران است و عموما این روند را سرعت می بخشد و وابسته به نوع فعالیت بدنی انواع مختلفی دارد که فرد می تواند استفاده کند. در بیشتر مواقع از آن برای زمانی استفاده میشود که فعالیت بدنی کمی سنگین تر بوده و زمان لازم برای پروتئین های طبیعی موجود نیست و همچنین می توان به همراه پروتئین های طبیعی موجود در مواد طبیعی به همراه آن استفاده کرد تا تاثیر بهتری روی بدن گذاشته شود. در صورتی که فعالیت بدنی بالا باشد مصرف هر دو نوع آن هم نوع طبیعی موجود در مواد غذایی و هم نوع پودر پروتئین وی در کنار هم بهتر است.

مزایا پروتئین وی چیست؟

ویژگی های آن تنها به کاهش وزن ختم نمیشود. این پروتئین کاملا برای بدن بی خطر بوده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و تنفسی را کاهش میدهد. با کاهش سطح فشار خون در بدن این اتفاق می افتد که در نتیجه به سلامت و ایمنی بدن می افزاید. هدف آن افزایش سطح ایمنی بدن در است. اما اگر بخواهیم دقیق تر و به دید ورزشی به این نوع پروتئین نگاهی داشته باشیم، مزایای آن به صورت زیر است.

افزایش قدرت و اندازه عضلات

طبق تحقیقات اگر پروتئین وی طی تمرینات سنگین مصرف شود، مسبب افزایش قدرت و حجم عضلات می‌شود.

کمک به ثبات وزن در بیماران خاص

شاید برای شما جالب باشد، پروتئین وی خاصیت این را دارد تا مانع افزایش وزن برای بیماران مبتلا به ایدز شود.

جلوگیری از ایجاد اگزما در کودکان و جوانان

پروتئین وی در مقایسه با پروتئین شیر گاو، می‌تواند برای جلوگیری از بوجود آمدن اگزما در کودکان و جوانان موثر واقع شود، با این حال توصیه می‌شود تا قبل از دادن پروتئین وی به کودکان حتما با دکتر مربوطه مشورت کنید.

کمک به کاهش وزن

مکمل پروتئین وی می‌توانید حتی نسبت به پروتئین سویا بیشتر به کاهش وزن کمک کند؛ در نتیجه در رژیم‌های کاهش وزن قابل استفاده است. گاها پروتئین‌های وی ایزوله که در فرآیند تولید آن تغییراتی رخ می‌دهد، کارایی به مراتب بهتری را خواهند داشت.

پروتئین وی از ابتلا به سرطان پروستات جلوگیری می‌کند

پروتئین وی می‌تواند از سرطان پروستات جلوگیری کند. محققان مشاهده کردند، هنگامی که در محیط آزمایشگاهی پروتئین وی را به سلول‌های پروستات انسان وارد کردند، سطح آنتی اکسیدان گلوتاتیون به طور چشمگیری افزایش یافت. این در حالیست که آنتی اکسیدان‌هایی نظیر گلوتاتیون به مبارزه با رادیکال‌های آزاد کننده سرطان کمک می‌کنند.

ایجاد رادیکال‌های آزاد با شروع بسیاری از بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی و سرطان همراه است.

با مصرف وی عضله سازی کنید

پروتئین‌ وی یکی از بهترین نوع پروتئین‌هایی است که می توانی برای ساخت عضلات از آن استفاده کرد چرا که شامل آمینواسیدهای ضروری و شاخه‌ای است.

با مصرف پروتئین وی قبل یا بعد از تمرین شما می‌توانید مقدار آمینواسیدهای موجود در بدن خود را برای روند رشد عضله‌ها افزایش دهید.

خوردن حدود ۶ گرم اسیدآمینه ضروری همراه با ۳۵ گرم کربوهیدرات بلافاصله بعد از ورزش، سنتز پروتئین عضلانی را تا ۲۰۰ درصد بالاتر از سطح استراحت بهینه می‌کند. البته اینکه نیاز داشته باشید در رژیم غذایی خود از پروتئین وی و یا فرم ایزوله آن استفاده کنید، بستگی به فعالیت‌های روزانه شما دارد.

 

پروتئین وی چیست؟

پروتئین وی چیست؟

تامین پروتئین و کربوهیدرات بدن

یکی از مزایای پروتئین وی وجود لاکتوز است که یک نوع قند کربوهیدراتی است.

با مخلوط کردن پروتئین وی ایزوله با مواد غذایی مانند آبمیوه نیاز کربوهیدرات و پروتئین قبل و یا حین تمرین شما برطرف می‌شود.

منابع: ویکی پدیا – پروفیت

چگونه صاحب سیکس پک شویم؟

سیکس پک یا همان شکم شش تکه از جمله عضلات محبوبی می باشد که برای خیلی از ورزشکاران آرزو و تقریبا دست نیافتنی به نظر می آید اما با رعایت یک سری نکات خیلی ساده و با تلاش و پشتکار می توانید به راحتی صاحب یک شکم شش تکه شوید،اصول رسیدن به شکم شش تکه شامل سه جزء اصلی است تغذیه و تمرین و استراحت

تغذیه

مهمترین عامل ساخت شکم شش تکه و نمایان کردن آن تغذیه است هر وقت که شما تمرینات شکم مانند دراز نشست و حرفه ای ترین تمرینات با وزنه و بدون وزنه بر روی عضلات شکم انجام دهید عضلات شکم شما را بدون رعایت کردن یک رژیم غذایی مناسب و صحیح نمایان خواهند شد زیرا برای نمایان شدن عضلات شکم باید لایه چربی بر روی عضلات از بین رود تا عضلات شکم شما دیده شود بنابراین می توان گفت ۷۰ درصد راه رسیدن به سیکس پک را توسط تغذیه باید انجام دهید،تغذیه سیکس پک یا همان شکم شش تکه باید باید با پروتئین بالا و و حداقل کربوهیدرات خط و مقدار کمی از چربی های مفید مانند روغن زیتون و روغن ماهی باشد،بهترین حالت برای مصرف پروتئین جهت رسیدن به سیکس پک سریع یک و نیم الی دو و نیم گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن است و این مقدار بستگی به سطح شما دارد که آیا مبتدی هستید یا حرفه ای

تمرین

بعد از تغذیه مهمترین عامل در راه رسیدن به سیکس پک تمرین می باشد توجه داشته باشید این تمرین تنها مختص تمرینات شکم نیست و تمرینات با وزنه تمرینات چند مفصلی مانند اسکوات پرس سینه و لیفت و پرس سرشانه به صورت مستقیم و غیرمستقیم و همچنین باعث افزایش ترشح هورمون رشد می تواند شما را در رسیدن سریع تر به سیکس پک یاری کنند،نکته‌ای که باید به آن توجه کنید تمرینات مخصوص شکم است ، شما تمرینات شکم را حداکثر در ۳ جلسه در هفته می‌توانید انجام دهید و از تعداد بیشتر در هفته جداً خودداری کنید چرا که نه تنها این کار سودی برای شما ندارد بلکه سبب عدم پیشرفت و بروز مصدومیت های احتمالی خواهد شد،بنابراین بهینه ترین حالت برای تمرینات شکم ۲ الی ۳ مرتبه در هفته خواهد بود. نکته دیگری که باید در تمرینات آن را در نظر بگیرید تمرینات هوازی است تمرینات کاردیو یا هوازی به موجب این که سبب سوختن کالری بیشتر خواهد شد باعث از بین رفتن لایه چربی از روی شکم شما می شود،بنابراین توصیه می شود که یک الی دو بار در هفته بعد از تمرینات با وزنه به مدت ۱۵ الی ۳۰ دقیقه تمرینات هوازی نظیر تمرین با تردمیل یا دوچرخه ثابت داشته باشید

استراحت و خواب کافی

خواب و استراحت یک بدنساز باید به اندازه کافی باشد تا عضلات آنها بازسازی و انرژی آنها ریکاوری شود،بنابراین یک تغذیه مناسب و تمرین عالی نیازمند یک استراحت خوب می باشد که اثرات تمرین و تغذیه خوب را تثبیت کند،فرقی نمی کند که هدف شما در بدنسازی چه چیزی است حتما باید حداقل ۸ ساعت خواب شبانه داشته باشید و در صورت مقدور بودن به هنگام ظهر یک خواب نیمروزی نیز می‌تواند برای شما بسیار مناسب باشد